FIXTURE LIST 2017/18

                                           Fixture List 2017/18
Competitions highlighted in Green open to 5 Day Members
               January 2017
Mon 2nd Match vs Artisans 11:00 – 12.00
Sun 8th Winter League Match vs Royal Musselburgh 11.00 – 11.30
Sun 8th Mixed Tri-am for Luca Family Trophy 11.30 – 12.15
Wed 11th ASOGS Medal 09.18 – 09.48
Thurs 12th Seniors Match vs Kilspindie @ Kilspindie 10.00
Sun 15th Winter League Cup Match vs Royal Musselburgh 11.00 – 11.30
Sun 15th Ladies Winter Warmer 11.30 – 12.15
Thurs 26th Seniors Match vs Newbattle @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sat 28th Ladies AGM 2.00pm
Sun 29th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 08.15 – 12.30
February
Sat 4th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 08.00 – 13.00
Wed 15th ASOGS Medal 09.18 – 09.48
Sat 18th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 08.00 – 13.00
Sun 19th Winter League Match vs Kilspindie 11.00 – 11.30
Sat 25th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 07.30 – 13.30
          March
Sun 5th County Winter League Match 11.00 – 12.15
Sat 11th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 07.30 – 14.00
Tues 14th Ladies Coffee Morning & Shotgun @ 10.00 11.00 – 14.00
Thur 16th Seniors Match vs Gullane @ Gullane 10.00
Sat 18th Ladies Medal 10.00 – 10.30
Sun 19th New Members’ Reception 1.30pm
Sun 19th Junior Get Together 3.00pm
Tues 21st Ladies Medal 10.00 – 11.00
Thur 23rd Seniors Match vs Glen @ Longniddry 10.00 – 10.30
Fri 24th East Lothians Secondary Schools Order of Merit Competition 13.30 – 14.30
Sat 25th Entries open for Gents’ Summer Knock-outs
Sat 25th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 07.30 – 14.30
Tues 28th Ladies Flag Competition 09.30 – 10.30 & 16.00 – 16.30
Fri 31st East Lothian Schools break for Easter Holidays
          April
Sat 1st Ladies Medal 10.00 – 10.30
Sun 2nd Juniors’ Spring Meeting – Reywood Trophy 14.00 – 14.30
Tues 4th Ladies Medal 10.00 – 11.00
Wed 5th Junior Medal 14.30 – 15.00
Thurs 6th Seniors Match vs North Berwick @ North Berwick 10.00
Sun 9th OPEN FOURBALL COMPETITION 08.00 – 16.00
Tues 11th Ladies Coronation Foursomes 9.30 – 10.30 & 16.00 – 16.30
Wed 12th Junior Medal 14.30 – 15.00
Sat 15th Integrated Optional Medal White/Red Tees 07.30 – 14.30
Tues 18th East Lothian Schools resume
Wed 19th Seniors Match vs Glen @ Glen 10.00
Sun 23rd East Lothian Juniors Match Day 12.30 – 14.30
Tues 25th Ladies Medal: Thistle Brooches 09.30 – 10.30 & 16.30 – 17.00
Wed 26th Men’s Optional Medal 08.00 – 14.30
Sat 29th Men’s Monthly Medal 07.30 – 14.30
Sun 30th Junior Medal Championship Qualifier 1st Round 13.30 – 14.00
           May
Tues 2nd LADIES OPEN in aid of the RNLI 08.00 – 17.00
Wed 3rd ASOGS Medal 09.18 – 09.48
Thurs 4th Ladies Friendly vs North Berwick @ North Berwick 9.30
Sat 6th Members’ Day – Longniddry Rotary Club/CHAS Trophy 07.30 – 15.00
Sun 7th Junior Medal Championship Qualifier 2nd Round 13.30 – 14.00
Mon 8th Gents Interclub Match vs Craigielaw 17.00 – 17.30
Tues 9th Summer League Match vs Swanston New @ Swanston 17.00
Wed 10th Men’s Optional Medal 08.00 – 14.30
Sat 13th SCRATCH OPEN The Durward Trophy 07.30 – 16.30
Sun 14th Integrated Optional Medal White/Red Tees 07.30 – 14.30
Sun 14th Junior Medal Championship Qualifier 3rd Round 14.30 – 15.00
Mon 15th Summer League Match vs Newbattle @ Longniddry 17.00 – 18.30
Tues 16th Ladies Medal & Medal Finalists 9.30 – 10.30 & 17.00 – 17.30 Draw
Wed 17th Men’s Optional Medal 08.00 – 14.30
Thurs 18th Seniors Match vs Mortonhall @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sat 20th Men’s Spring Meeting – Connor & Challenge Cups 07.30 – 15.00
Sun 21st Ladies Spring Meeting – Championship Qualifier 09.30 – 11.00 Draw
Mon 22nd Gents v Ladies Shotgun 18.00
Tues 23rd Ladies Medal: Gleneagles Medal 10.00 – 11.00 & 17.15 – 18.15
Tues 23rd Summer League Match vs Craigielaw @ Craigielaw 17.00
Wed 24th Seniors Medal – Yellow Tees 08.30 – 10.30
Wed 24th Boys Championship Quarter Finals 17.00 – 17.30
Thurs 25th East Lothian Ladies Commonwealth Spoons 08.00 – 17.30
Thurs 25th Artisans’ Match vs Aberlady 17.15 – 17.45
Fri 26th Boys Championship Semi Finals 17.00 – 17.30
Sat 27th Men’s Medal Championship Qualifier 1st Round 07.30 – 17.30
Sun 28th Boys Championship Final 12.30
Sun 28th Mixed Foursomes T Sawers Cups 13.00 – 14.00
Mon 29th US Kids European Championship – Practice 08.30 – 14.00
Tues 30th US Kids European Championship – Rnd 1 08.00 – 11.30
Tues 30th Summer League Match vs Turnhouse @ Turnhouse 17.00
Wed 31st US Kids European Championship – Rnd 2 08.00 – 11.30
           June
Thurs 1st US Kids European Championship – Rnd 3 08.00 – 11.30
Fri 2nd Longniddry Gala Tournament 17.00 – 18.00
Sat 3rd Men’s Medal Championship Qualifier 2nd Round 07.30 – 18.00
Sun 4th Junior Stableford Medal 14.30 – 15.00
Mon 5th Ladies Friendly vs Craigielaw @ Longniddry 9.30 – 10.00
Mon 5th Gents Interclub Match vs Dunbar 17.00 – 17.30
Tues 6th Ladies Medal – Harrower Salver 10.00 – 11.00 & 17.30 – 18.00
Wed 7th ASOGS Championships 09.00 – 09.48 & 14.00 – 14.48
Wed 7th Seniors Match vs Dunbar @ Dunbar 10.00
Sat 10th Men’s Summer Meeting – RAF Trophy & Macmerry Bowl 07.30 – 15.00
Sat 10th Boys’ Summer Meeting – Linwood Trophy 15.00 – 15.30
Sun 11th Mixed Stableford Greensomes McEwan Trophies 13.00 – 14.00
Sun 11th Junior Stableford Medal 14.30 – 15.00
Mon 12th Club Championship Matchplays: Men 17.30 – 18.30
Tues 13th Club Championship Matchplays: Ladies 17.30 – 18.30
Wed 14th Championship Quarter Finals: Mens A & B 17.30 -18.30
Thur 15th Seniors Match vs Craigielaw @ Longniddry 10.00 – 10.30
Thur 15th Championship Quarter Finals: Silver & Bronze Ladies 17.30 -18.30
Fri 16th Championship Semi Finals: Ladies, Men’s A & B 17.30 -18.30
Sat 17th MEN’S HANDICAP OPEN Gus McVey Memorial Trophy 07.30 – 15.30
Sun 18th Club Championship: Men’s A Finals 10.00 – 10.30 & 14.00 – 14.30
Sun 18th Championship Finals: Ladies Bronze, Ladies & Mens B 12.30 – 13.00
Sun 18th Junior Stableford Medal 16.00 – 16.30
Mon 19th Ladies Friendly vs Gullane @ Gullane 9.30
Mon 19th Summer League Match vs Turnhouse 17.00 – 18.30
Tues 20th Ladies RSSPCC Tri-am 9.30 – 10.30 & 17.30 – 18.00  Draw
Wed 21st Seniors Medal – Yellow Tees 08.30 – 10.30
Fri 23rd Captain v Vice Captain Shotgun 18.00
Sat 24th Integrated Optional Stableford Medal White/Red Tees 07.30 – 14.00
Sun 25th Party of 18 Visitors 11.00 – 11.30
Mon 26th Summer League Match vs Swanston New 17.00 – 18.30
Tues 27th East Lothian Junior County Cup 17.00 -17.30
Wed 28th Men’s Optional Medal 08.00 – 14.30
Wed 28th East Lothian Junior County Cup 17.00 -17.30
Thur 29th East Lothian Junior County Cup 17.00 -17.30
           July
Sat 1st Ladies Day 08.30 – 14.30
Mon-Fri 3rd-7th MAINTENANCE WEEK Course Closed until 10.00 daily
Wed 5th Junior Stableford Medal Yellow Tees 13.30 – 14.00
Thurs 6th Summer League Match vs Newbattle @ Newbattle 17.00
Sat 8th Men’s Optional Medal 07.30 – 15.00
Mon 10th Summer League Match vs Dalmahoy @ Dalmahoy 17.00
Tues 11th Ladies Invitation Foursomes 9.30 – 10.30 & 17.00 – 18.00
Wed 12th Seniors Medal – Yellow Tees 08.30 – 10.30
Wed 12th Junior Stableford Medal Yellow Tees 13.30 – 14.00
Thur 13th Seniors Match vs Royal Burgess @ Burgess 10.00
Sat 15th Men’s Medal: Jubilee Trophy & Wm Reekie Cup 07.30 – 15.00
Sun 16th Family Foursomes – Green Mantle Trophy 13.00 – 14.00
Mon 17th Summer League Match vs Craigielaw 17.00 – 18.30
Tues 18th Ladies Summer Meeting 9.30 – 10.30 & 17.00 – 17.30 Draw
Wed 19th SENIORS OPEN Alex Harkes Trophy 07.30 – 15.30
Thurs 20th Ladies Friendly vs Newbattle @ Longniddry 17.30 – 18.00
Sun 23rd Junior Stableford Medal 16.00 – 16.30
Mon 24th Summer League Match vs Dalmahoy 17.00 – 18.30
Tues 25th Senior Ladies McEwan Quaich Cancer Relief Medal 9.30 – 10.30 & 17.00 – 17.30 Draw
Wed 26th Men’s Optional Medal & Seniors Strokeplay (John Adair) 08.00 – 15.00
Thurs 27th JUNIOR OPEN 09.00 – 14.00
Sat 29th Men’s Medal: Coronation Cup 07.30 – 15.00
Sat 29th Junior Stableford Medal 14.30 – 15.00
Sun 30th Professional’s Day 07.30 – 16.00
           August
Tues 1st Ladies Medal: Golf Foundation 10.00 – 11.00 & 17.00 – 17.30
Wed 2nd Men’s Optional Medal 08.00 – 15.00
Thurs 3rd Seniors Match vs Eyemouth @ Eyemouth 10.00
Sat 5th Integrated Optional Stableford Medal White/Red Tees 07.30 – 14.00
Sun 6th Mixed Foursomes Mitchell Cup/Save the Children 13.00 – 14.00
Sun 6th Junior Stableford Medal 14.30 – 15.00
Mon 7th Ladies Friendly vs Haddington @ Longniddry 17.30 – 18.00
Tues 8th Ladies Stableford Singles 9.30 – 10.30 & 17.00 – 17.30 Draw
Wed 9th ASOGS Medal 09.18 – 09.48
Wed 9th Junior Stableford Medal Yellow Tees 13.30 – 14.00
Thurs 10th Ladies Blue Course Stableford Competition Book own time
Sat 12th Ladies Autumn Meeting 9.30 – 11.00 Draw
Sun 13th Men’s Optional Stableford Medal White Tees 07.30 – 14.30
Sun 13th Junior Stableford Medal 14.30 – 15.00
Tues 15th SENIOR LADIES OPEN GREENSOMES 08.30 – 14.00
Thurs 17th Ladies Blue Course Stableford Competition Book own time
Sat 19th Captain’s Day 07.30 – 15.00
Sun 20th Edinburgh Summer League Semi-final 11.00 – 12.15
Sun 20th Junior Medal 13.30 – 14.00
Mon 21st Ladies Friendly vs Kilspindie @ Kilspindie 9.30
Tues 22nd Ladies 3 Club Competition – 13 holes 9.30 – 10.30 & 17.00 – 17.30 Draw
Wed 23rd Seniors Medal – Yellow Tees 08.30 – 10.30
Thurs 24th Seniors Match vs Duddingston @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sat 26th Men’s Invitational – Bert’s Bowl & George Taylor Trophy 07.30 – 15.00
Sun 27th Adult / Junior Match Gilbert Dempster Rosebowl 13.00 – 14.00
Mon 28th RBS Golf Club Outing 10.06 – 11.00
Wed 30th Men’s Optional Medal 07.30 – 14.00
Thurs 31st Scottish Ambulance Service National Championship 10.30 – 12.00
Thurs 31st Ladies Blue Course Stableford Competition Book own time
Thurs 31st Match vs ASOGS 13.30 – 14.00
        September
Sat 2nd Ladies Medal 10.00 – 10.30
Sat 2nd Junior Autumn Meeting – J & B Watson Quaich 14.00 – 14.30
Sun 3rd Match vs Artisans 11:00 – 11:45
Sun 3rd ELLCGA Girls’ Strokeplay 12.00 – 12.15
Tues 5th Ladies Medal 10.00 – 11.00
Wed 6th Men’s Optional Medal 08.00 – 15.00
Sat 10th Junior Medal 13.30 – 14.00
Wed 13th Seniors Medal – Yellow Tees 08.30 – 10.30
Thurs 14th Seniors Match vs Eyemouth @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sat 16th Men’s Autumn Meeting – Stuart Forsyth Trophy & Captain’s Challenge Cup 07.30 – 15.00
Sat 16th Entries open for Gents’ Winter Knock-outs
Sun 17th Match vs Caermount GC 11.00 – 11.30
Sun 17th Junior Stableford Medal 14.30 – 15.00
Tues 26th Seniors Match vs Newbattle @ Newbattle 10.00
Sat 23rd Integrated Optional Stableford Medal White/Red Tees 07.30 – 15.00
Sun 24th Artisans’ Captain’s Day Competition 13.00 – 14.00
Mon-Fri 25th-29th MAINTENANCE WEEK
Tues 26th Seniors Match vs Newbattle @ Newbattle 10.00
         October
Sun 1st Junior Stableford Medal 14.15 – 14.45
Tues 3rd Seniors Match vs Tantallon @ Tantallon 10.00
Sat 7th Ladies Medal 10.00 – 10.30
Sun 8th Junior Stableford Medal 14.00 – 14.30
Tues 10th Ladies Medal 10.00 – 10.30
Wed 11th Seniors Medal – Yellow Tees 08.00 – 10.30
Sat 14th Men’s Optional Medal 07.45 – 14.00
Wed 18th Men’s Optional Medal 08.00 – 14.00
Thurs 19th Seniors Match vs Gullane @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sat 21st Integrated Optional Stableford Medal White/Red Tees 08.00 – 14.00
Sat 28th Men’s End of Season Optional Medal 08.00 – 14.00
                  November
Wed 1st ASOGS Medal 09.18 – 09.48
Thurs 2nd Seniors Match vs Dunbar @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sun 12th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 07.30 – 12.15
Thurs 16th Seniors Match vs Kilspindie @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sat 25th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 08.00 – 12.00
Thur 30th Seniors Match vs North Berwick @ Longniddry 10.00 – 10.30
       December
Fri 1st Ladies Dinner 7.30pm
Tues 5th Ladies Tinsel Tournament 10.00 – 11.00
Sat 9th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 08.30 – 12.00
               January 2018
Sun 7th Mixed Tri-am for Luca Family Trophy 11.30 – 12.15
Thurs 11th Seniors Match vs Kilspindie @ Kilspindie 9.30
Sat 14th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 08.30 – 12.00
Sun 15th Ladies Winter Warmer 11.30 – 12.15
Thurs 25th Seniors Match vs Newbattle @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sat 28th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 08.30 – 12.00
               February
Sat 3rd Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 08.15 – 13.00
Thur 22nd Seniors Match vs North Berwick @ North Berwick 10.00
Sat 24th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 07.30 – 13.30
          March
Thur 8th Seniors Match vs Gullane @ Gullane 10.00
Sat 10th Integrated Winter Stableford Competition Yellow/Red Tees 07.30 – 14.30
Tues 13th Ladies Coffee Morning & Shotgun 10am 11.00 – 14.00
Thur 15th Seniors Match vs Glen @ Longniddry 10.00 – 10.30
Sat 17th Mens Optional Medal 07.30 – 14.30
Sat 17th Ladies Medal 10.00 – 10.30
                                        Club & Social Events 2017
          January
Sat 28th Ladies AGM
          February
Tues 7th Ladies Beetle Drive
Sat 11th Valentine’s Dinner & Cabaret Night
Fri 17th Mens’ Annual Dinner
          March
Thur 9th AGM: 7.00pm
Tues 14th Ladies Coffee Morning
Sat 18th Cabaret Night
Sun 19th New Members Reception: 1.30pm
Sun 19th Junior Get Together: 3.00pm
Sun 26th Mothers’ Day Lunch
          April
Sat 15th Murder Mystery Night
Sun 16th Easter Sunday Roast
           May
Tues 2nd Ladies’ Open – Lifeboat Day
Sat 6th Members’ Day Dinner
Mon 29th Gents v Ladies Shotgun Supper
           June
Thur 1st Longniddry Gala Golf Day Supper
Sun 18th Club Championship & Fathers’ Day Buffet
           July
Sat 1st Ladies’ Day Buffet Supper
Sun 30th Professional’s Day Prizegiving
         August
Sat 19th Captain’s Day
Thur 31st ASOGS Match Dinner
        September
Sun 17th Caermount Match Supper
        October
Sat 28th End of Season Event
                  November
Sat 25th Annual Prizegiving
       December
Fri 1st Ladies’ Annual Dinner
Mon 25th Christmas Day Lunch
Sun 31st Hogmanay Supper Disco